Dermatologia / Altabactin maść 20 g

Altabactin maść 20 g

Altabactin maść 20 g

Dostępność: W magazynie

12,70 zł

Altabactin maść 20g

  • Maść Altabactin zawiera aż dwie substancje aktywne, są nimi antybiotyki – bacytracyna i neomycyna. Jest to lek wykorzystywany w miejscowym leczeniu bakteryjnych zakażeń na małych obszarach skóry.

Skład:
1g maści zawiera – 250 IU bacytracyny (Bacitracinum) w postaci bacytracyny cynkowej i 5mg neomycyny (Neomycinum) w postaci neomycyny siarczanu. Substancja pomocnicza o znanym działaniu: lanolina.

Działanie:
W maści Altabacin wykorzystano połączenie dwóch antybiotyków – bacytracyny i neomycyny. Działanie neomycyny opiera się na ograniczaniu biosyntezy białka w komórce bakteryjnej. Bacytracyna jest antybiotykiem o działaniu bakteriobójczym.

Zastosowanie:
Maść Altabactin przeznaczona do stosowania w leczeniu bakteryjnych zakażeń niewielkich powierzchni skóry: małe zakażone rany lub zakażenie w przebiegu odmrożeń i oparzeń.

Informacje dodatkowe:
Nie powinno się stosować równocześnie z maścią Altabactin antybiotyków aminoglikozydowych o działaniu ogólnoustrojowym, gdyż istnieje ryzyko skumulowanego działania toksycznego. W przypadku długotrwałego stosowania może dojść do nadkażenia opornymi drobnoustrojami, należy wtedy wprowadzić leczenie przeciwbakteryjne lub przeciwgrzybicze. W przypadku pojawienia się reakcji alergicznej lub wtórnego zakażenia należy przerwać stosowanie maści. Może dojść do reakcji fototoksycznej w trakcie ekspozycji na światło słoneczne. Ze względu na obecność lanoliny może dojść do miejscowej reakcji alergicznej.

Przeciwwskazania:
Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na bacytracynę, neomycynę, inne antybiotyki aminoglikozydowe lub na pozostałe składniki leku. Nie należy stosować maści Altabactin u dzieci w wieku poniżej 12 lat. Nie stosować na dużych powierzchniach ciała, w ciężkich uszkodzeniach skóry oraz długotrwale ze względu na ryzyko nefrotoksycznego i ototoksycznego działania neomycyny. Nie stosować u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności serca lub nerek oraz u pacjentów z istniejącym wcześniej uszkodzeniem narządu słuchu. Nie stosować maści do przewodu ucha zewnętrznego w przypadku perforacji błony bębenkowej. Nie stosować do oczu, na błony śluzowe, na rany głębokie lub kłute, sączące zmiany chorobowe, ciężkie oparzenia lub duże powierzchnie uszkodzonej skóry.

Działania niepożądane:
Podczas stosowania maści mogą wystąpić niepożądane działania, jednak występują one stosunkowo rzadko.

Sposób użycia:
Stosowane miejscowo: aplikować 2-3 razy na dobę. Cienką warstwą maści posmarować zmienione chorobowo miejsce na skórze. Jeśli zachodzi taka konieczność, przykryć opatrunkiem. Stosować maksymalnie przez 7 dni. Na dobę nie należy stosować większej dawki neomycyny niż 1g, co odpowiada 200g maści Altabactin.