Kobieta / Folik tabl. 0,4 mg 60 tabl.

Folik tabl. 0,4 mg 60 tabl.

Folik tabl. 0,4 mg 60 tabl.

Dostępność: W magazynie

12,50 zł

Folik zawiera dawkę kwasu foliowego należącego do grypy witamin B, który wskazany jest głównie dla kobiet starających się o potomstwo oraz będących w pierwszym trymestrze ciąży w celu profilaktyki wad wrodzonych cewy nerwowej noworodka.

Skład:
1 tabl. zawiera 400 ľg kwasu foliowego.

Działanie:
Kwas foliowy należy do grupy witamin B. Jest metabolizowany w organizmie do czynnej postaci - kwasu tetrahydrofoliowego, który bierze udział w wielu reakcjach biochemicznych. Uczestniczy m.in. w syntezie związków purynowych i pirymidynowych, syntezie DNA i metabolizmie aminokwasów. Pełni także istotną rolę w tkankach, w których zachodzą liczne podziały komórkowe, zwłaszcza w układzie krwiotwórczym, nabłonku przewodu pokarmowego i tkankach płodu. Jego niedobór prowadzi do wad wrodzonych cewy nerwowej (m.in. rozszczep kręgosłupa). Przyjmowanie kwasu foliowego w okresie poprzedzającym zajście w ciążę oraz w jej początkowym okresie zmniejsza częstość występowania u potomstwa wad cewy nerwowej.

Wskazania:
Zapobieganie wadom wrodzonym cewy nerwowej u potomstwa w okresie poprzedzającym zajście w ciążę oraz w I trymestrze ciąży.

Przeciwwskazania:
Nadwrażliwość na kwas foliowy.

Dawkowanie:
Kobiety w wieku rozrodczym doustnie 400 ľg raz dziennie co najmniej przez miesiąc poprzedzający zajście w ciążę oraz w trakcie I trymestru.